iGOTEK Bilgi Bankası

Bilginin Doğru Adresi

Aşk, önce kendini sevmektir.

Sen hiç gerçekten aşık oldun mu ? Yoksa aşık olduğunu sandığın boş insanların peşinde mi koştun bir yudum mutluluk için ? Sevmek nedir bilir misin ? Yoksa sevgili olduktan iki gün sonra “Seni Seviyorum” diye yalan söyleyenlere mi inanıyorsun ? Gerçek aşkı, gerçek sevgiyi anlayamazsın. Çünkü gerçek aşkı, gerçek sevgiyi hiç tatmadın ki ?

Aşk gelip geçicidir, aşık olduğunda kalbinin esiri olur duygularınla hareket edersin ve aklını kullanamazsın. Aşk aptallıktır, asla yapmam diye düşündüğün şeyleri yaparsın. Aşık olduğunda dikkatli olmalısın. Zarar görüp incinebilirsin. Hevesin geçtiğinde hiçbir şey hissetmezsin, acı çekmezsin, senin için aşk bitmiştir. Ama karşı taraf bütün yükü omzuna alacaktır. Hiç düşündün mü neden olabileceğin zararları ? Ya karşı tarafın hevesi geçerse ne olacak ? Bu defa aşk acısı çekip üzülecek olan kişi sen olacaksın. Sana acıyacağını mı düşünüyorsun ? Yanılıyorsun. Gidene dur diyemezsin, sadece gitmesini geciktirirsin. Bırak gitsin. Aşk acısı çekmek güzeldir. Yaşadığı şeyin gerçek aşk olmadığını anladığında gülüp geçeceksin haline. Gerçek aşk, sevgiye dönüşür. Aşk ve sevgi birleşir ve sana hayatın boyunca hissetmediğin duyguları yaşatır.

Zordur sevmek. Öyle iki günde seviyorum diyemez hiç kimse. Sevgi zaman ister, emek ister, fedakarlık ister. Sen hazır mısın her şeyinden vazgeçmeye hiç tanımadığın bir yabancı için ? Ya o hazır mı her şeyi geride bırakıp tüm hayatını sana adamaya ? Kısa zaman sonra seviyorum diyebiliyorsan sen sevgi nedir bilmiyorsun. Seviyorum dediğin kişi için ne yaparsın ? Herşeyi yapacağını söylediğini duyar gibiyim. Palavra. Sen buna kendini inandırmışsın ama beni inandıramazsın. Seviyorum dediğin kişinin mutlu olması için sevdiğin kişiden vazgeçebilir misin ? Vazgeçebiliyorsan seviyorsundur azizim. Vazgeçemezsen bencilsin, sadece kendi aç duygularını doyurmak için bir ilişki yaşıyorsun. Adını sevgi koymuşsun, adına sevmek demişsin. Olur da ilişkiniz biterse üzülmeyin zira sahte duygular üzerine kurulu kendi çıkarlarınız doğrultusunda bir ilişki yaşıyordunuz.

Zordur sevmek diyorum, boş konuşmuyorum. Hoşuna giden biri için ilk görüşte dahi farklı duygulara kapılabilirsin. İlk başta ne olduğunu anlamazsın ama aşktır belki de. Heyecanlanıyor musun ? Kalbin hızlı hızlı atmaya başladı mı ? Elin ayağın birbirine dolaşıyor, konuşmakta zorluk çekiyorsun, utanıyorsun. Eğer bu etkiler çok kısa bir süre içinde gözle görülür biçimde azalır veya biterse aşk olduğunu sandığın sahte duyguların seni esir almasına izi vermişsin demektir. Peki ya bitmiyorsa ? Telefonuna mesaj geldiğinde acaba ondan mı diye heyecanla telefonu eline alıyor musun ? Onu birkaç saniye görmek için uzak mesafeler kat etmeye hazır mısın ? Düşünme ! Anında evet demen gerekir. Eğer düşünüyorsan senin sevginden şüphe ederim. Bir yudum mutluluk için aşk veya sevgi peşinde koşuyorsun ya gülüyorum sana. Boşuna bu çabaların. Boşuna bu arayışların. Bazen olmuyor. Çok zorlama. Aşk kendiliğinden gelir insana. Ama böyle dedim diye öyle köşede durup bekleme. Hoşuna giden biri olduğunda hislerini bilmesini sağla. Birbirinizden haberiniz olmazsa nasıl ilerleyeceksiniz ?

Zordur diyorum sevmek inanmıyorsun hala bana. Yüzünü bile göremediğin birini kalbinde taşıyabilir misin yıllarca ? Vazgeçebilir misin sevdiğinden ? Acı çeksen dahi ondan uzak duracaksın. Yapabilir misin bunu ? Yerini başkalarıyla doldurmaya çalıştığında bunu başarabiliyor musun ? Yoksa aklında hep o mu var ? Bir başkası, seviyorum dediğin kişinin yerini kolaylıkla alabiliyorsa ve sen sevdiğin kişi hissetmiyorsan uzak dur sevmek sevilmek sana göre değil. Sevdiğini başkalarında aramak hatadır. Hiç aklından çıkmıyor mu ? Tekrar denemeye değer mi sence ? Acaba o hala seni istiyor mu ? Şansını denemekten zarar gelmez ama şansını çok fazla zorlama. Başkaları da var etrafında. Onlarla iletişime geçmeyi denemelisin. Bunu yaparken dikkatli olmalısın. Çünkü hayatına bir başkasını alarak sevdiğin kişiyi unutamazsın. Aksine daha çok zarar görürsün ve karşındaki kişinin de hisleriyle oynarsın. Bir başkasının sana aynı şeyi yapmasını istemezsin değil mi ?

Göründüğü gibi kolay değildir sevmek. Canını acıtabilir, duyguların incinebilir. Her önüne gelene kalbinin kapılarını açabilecek kadar aptal mısın cesur olduğunu düşünürken ? Kalbinin kapısını güvenmediğin kişilere açma. En güzel aşk diye bir şey yok azizim. Aşk demek, sevgi demek zorluklarla mücadele etmek demektir. Hazır mısın hiç tanımadığın biriyle hayatını paylaşmaya ? Kalbin hazır mı kırılmaya, paramparça olmaya ? Aşk diyorum, sevgi diyorum o kadar. Peki ya saygın var mı karşındakine ? Ya güven denilen duygudan haberin var mı ?
Günümüzde ilişkiler çok çarpık bir biçimde ilerliyor. Seni seveni sen sevmezsin, senin sevdiğin seni sevmez. Elde edebildiğin kişi senin için artık değerli değildir. Elde edemediğin kişinin peşinden koşarsın daima. Egonu tatmin etmek senin için daha önemli belki de. Okuyorsun yazdıklarımı. Peki anlıyor musun ? Anladığını düşünüyorum. Anlamasan okumaya devam etmezdin. Anladığın halde yine de kafanın dikine gideceksin biliyorum. Etrafına dikkatli bak, çevrendeki insanlar herkes denilen bir kalabalıktan ibaret değil. O insanların hepsinin bir hayatı var. Sen bu grubun içinde nerdesin ? Kendini bir yere koymadan önce kendini etrafındaki kişilerle kıyaslamanı öneririm. Herkes kendini üstün görür diğerlerinden. Sen yapma bunu. Mütevazı ol biraz ve gerçekçi davran. Niye konu buralara geldi bilmiyorsun. Çünkü sen sadece aşk ve sevgi peşindesin. Birlikte olmak istediğin kişi hakkında ne biliyorsun ? Hiçbir şey. İnsanları tanımaya biraz daha fazla zaman ayırmalısın. Kendini bile kandıramıyorsan başkalarını kandırmaya çalışma boşuna.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Seviyorum diyorsun ya sevgine hala inanmıyorum ben. Daha önce aşk acısı çekmiş olabilirsin. Peki ya sende bir başkasına aynı şekilde davranmayı düşünüyorsan ? Evet, sana bunu yapandan intikam alamayacağını anlayınca egonu tatmin etmek için kendine kurban aramadığını nerden bilebilirim. Seviyor musun ? Karşılıksız, koşulsuz sevebileceğini sevdiğine ispat etmelisin. İşte o zaman gerçekten mutlu olabilirsiniz.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Sevmek zordur demiştim. Sen bana inanma. Sahte aşklar, sahte sevgiler peşinde koş bakalım ne elde edeceksin. Çok uzaklarda aradığın mutluluk hemen yanı başında olabilir mi ? Olamaz diye düşünüyorsun biliyorum. Aç gözlerini ve bak etrafa. Bazen hiç ummadığın kişi sana verir ihtiyacın olan mutluluğu. Yok mu ? Yanlış yerlere bakıyorsun belki de. Sorun sende olabilir mi ? Akıntıya karşı boşuna kürek çekme artık. Sudan çıkmış balık misali ortalıkta dolanıp durduğunun farkına var. Aslında sen hak etmiyorsun aşkı, sevgiyi. Çünkü ya nasıl birini istediğini bilmiyorsun ya da seni isteyene razı gelmiyorsun. Boşuna bu öfken, boşuna bu başkaldırışın. Karşına çıkacak ilk fırsatı değerlendirmeni önerim. Zira geçen zaman aleyhine işliyor. Mükemmele ulaşmaya çalışırken sahip olduklarını, sahip olabileceklerini kaybedebilirsin. Bazen hayallerinin peşinde koşmaktan vazgeçmen gerekebilir. Asıl mutluluk sahip olduklarının kıymetini bilmekte gizlidir.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Sevmek çok ama çok zordur. Çünkü sevecek birini bulmak çok zordur. Ben şu kişiyi seveceğim diye düşündüğünde o kişiyi sevmenin mümkün olması olası mıdır ? Ne demiştim yazının başında ? Sevgi zaman ister, emek ister, fedakarlık ister. Öyleyse teorik olarak herkesi sevebilirsin. Sen hazır mısın sevmeye, sevilmeye ?

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Kenan Demirok

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Not: Kaynak belirterek başka yerlerde yayınlayabilirsiniz.

Bilgi Destek Hattı Telefon Numarası: 0 555 204 09 25
Elastix Türkiye Türkçe Destek Hattı: 0 555 204 09 25
 
Not: 0 555 204 09 25 numaralı Bilgi Destek Hattı arandığında yapacağınız görüşme gsm operatörünüz tarafından ücretlendirilmektedir.
Kategori: Genel
  • facebook-share
  • tweet-it

Powered By iGOTEK Kurumsal Çözümler