iGOTEK Bilgi Bankası

Bilginin Doğru Adresi

Chloroethane Nedir ?

Chloroethane; renksizdir ve yanıcı gaz olarak sprey şeklinde veya soğutulmuş sıvı olarak bulunur. Genellikle tıbbi alanlarda kullanılmaktadır. Haricen kullanılır ve solunması oldukça zararlıdır. Local anestezi uygulamak için kullanılmaktadır. Özellikle sporcular için hızlı ve geçici bir tedavi yöntemi olarak da kullanılmaktadır.

Spor müsabakalarında sporcunun herhangi bir yeri incindiğinde, burkulduğunda vb. durumlarda o bölgeye yaklaşık olarak 20 cm uzaklıktan sıkıldığında geçici olarak ağrı hissedilmesi engellenmiş olur. Böylelikle sporcu sanki hiçbir şey olmamış gibi aktiviteye devam edebilir.

Piercing takmadan önce piercing takılacak bölgeye 20 cm uzaklıktan sıkılarak o bölge uyuşturulur ve daha sonra piercing takılır. Açık yaralara sıkılması zararlıdır.

Diğer kullanım alanları: Apse tedavisinde, siğil alımı işlemi öncesinde, çıban tedavisinde, kene çıkarırken, dirsek ağrısında, el-ayak manikür-pedikür yaparken, ödem tedavilerinde, kas spazmlarında, burkulmalarda, yeni oluşmuş vücuttaki çürüklerde vb. durumlarda.

Chloroethane maddesinin eş anlamlı diğer adları ve Türkçe adları: ethyl chloride, chloraethyl, kloroetil, etil klorür.

Çok yararlı bir kimyasal madde olmasına rağmen bir o kadar da zararlıdır. Bu kimyasal madde zarar verme amacı ile ilk defa Birinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından Fransa cephesinde kullanılmıştır. Daha sonra Saddam tarafından Kürtler üzerinde kullanılmıştır. Tabi ki tek başına kimyasal bir silah değildir, ancak laboratuvar ortamında başka bir kimsayal madde ile karıştırıldığı takdirde çok kolay elde edilebilmesi ve korkutucu etkileri dolayısı ile çok tehlikelidir. Bu şekildeki oluşuma hardal gazı denilmektedir. Hardal gazı, “di-etil di klorür”ün kükürt ile birleşiminden oluşan kimyasal yapıya sahiptir. Hardal gazının kimyasal bağlarının oynak olması sebebi ile vücuda temasında deri yanması, solunumu ile kaslarda şiddetli kasılma sonucu bel kemiginin kırılması, sinir sisteminin çökmesi, vücudun dış ve iç yüzeylerinin erimesi gözlenir. 12 saat sürebilen acılı bir ölüme sebebiyet verebilir. Hardal gazı, savaş alanlarında kimsayal olarak kullanılan ilk yakıcı gazdır. Hardal gazı yapımı ve kullanımı yasaktır. Ancak yapımında kullanılan ethyl chloride ve kükürt kullanımı için herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Chloroethane, kükürt ile birleştiğinde çok zararlı olmasına rağmen tek başına en az zararlı toksiklerden biridir. Diğer klorlanmış hidrokarbonlar gibi pek çok benzer bileşikten daha az etkisi olmasına rağmen merkezi sinir sistemini etkileyen ve yavaşlatan bir özelliğe sahiptir. Bu sebeple acı hissinin geçici olarak kaybedilmesini sağlar ve bu özelliği sayesinde tıbbi alanda kullanımı yaygındır.

Solunması zararlıdır. Hayvanlar üzerinde yapılan testler sonucunda elde edilmiş bulgulara rağmen insanlar üzerindeki yan etkileri tam olarak bilinmemektedir. Kullanım esnasında istemeden de olsa az bir miktarda solunması durumu normaldir ve bunun herhangi bir etkisi olmaz. Ancak yüksek dozlarda solunması halinde ölümle sonuçlanmaya kadar gidebilecek farklı etkiler ortaya çıkmaktadır.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Belirli bir ölçüye kadar görülen etkiler alkol zehirlenmesindeki görülen etkilere benzemektedir. Nefes alıp verme yavaşlar, oryantasyon bozukluğu oluşur, kalp atış hızı yavaşlar ve bilinç kaybı yaşanır. Böyle bir durumda olan kişi ile fiziksel temas kurularak şiddetle sarsılması ve yüksek sesle kendine gelmesi için bağırarak konuşulması gerekir. Kişi bilincini uzun süre kaybetmeden bu şekilde bir müdahele yapılması gerekir. Aksi takdirde kişi karanlıkta kaybolduğu bilinç ötesinden geri çıkamayabilir. Biliç kaybı yaşandığı esnada farklı şeyler görülüp, hissedilmesi mümkündür. Kişi bilinç kaybı yaşadığı esnada olduğunu sandığı herşeyi gerçekmiş gibi hisseder. Eğer ki bulunulan ortamda chloroethane solunması engellenemiyor ise derhal mekan değiştirilmelidir.*

Daha uzun süreli solunması halinde yaklaşık oalrak bir saatten daha uzun bir süre boyunca geçici bilinç kaybı yaşanmasına, geçici oalrak konuşma yeteneğinin kaybedilmesine, etrafı bulanık görmeye, kulak çınlamasına ve baş dönmesine sebep olur.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Bu kimyasalın daha fazla solunmaması halinde vücut kısa sürede kendini toparlar ve eski düzenine döner. Destek amacı ile bol şekerli sıvı tüketilmesi gerekmektedir.

Belirli aralıklarla solunması halinde kalp atış hızı yavaşlamakta ve hiç beklenmediği bir anda kalbin durarak ölümle sonuçlanmasına sebebiyet verebilir. Kişi, yalnız olduğu ve hiç kimsenin onun yanında destek olmadığı hissine kapılabilir. Karanlık ortamlarda gölgeleri farklı şekillere benzetebilir. Korkuya neden olabilir. Bağımlılık yapmamasına rağmen psikolojik olarak aynı etkiyi tekrar yaşama hissine neden olabilir. Akciğerler üzerinde direk etkisi vardır ve akciğerlerin temizlenmesi için temiz hava solumak gereklidir. Bunun yanı sıra karaciğerlerde olumsuz etkiler görülebilir. Böbreklere doğrudan zararı bulunmaktadır. Boğazda ve nefes borusunda geçici his kaybına neden olmaktadır. Uzun vadede bu his kaybı kalıcı olabilmektedir.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Farelerde yapılan deneylerde farelerin rahminin zarar görmesine ve genellikle rahim kanserinin oluşmasına neden olduğu bilinen en önemli zararlı etkisidir. İnsanlar üzerinde bu yönde tam olarak bir etkisinin olup olmadığı bilinmemekle birlikte böyle bir riskin varlığından söz etmek mümkündür.**

Beyindeki sinirlerin zarar gördüğü hususunda bilgi var olmakla birlikte bu zararın boyutları ve kalıcı olup olmadığı hakkında net bir bilgi yoktur. Vücuttaki merkezi sinir sistemine etkisi çok büyüktür. Bu etkiler özellikle uyku halinde iken daha yüksektir ve bu kimyasalın belirli ölçülerde solunması halinde hafif hafif kendini göstermesi şeklinde üç gün boyunca merkezi sinir sistemini etkileyebilmektedir.

14-19 yaş arası gençler arasında eğlence amacı ile biraraya gelerek uyuşturucu gibi kullanımının olduğu ve etkisinin çok kısa süreli olmasından dolayı tek başına kullanım olmadığı tespit edilmiştir. Direk sıkılmadan harici bir yere sıkılarak nefes alıp verme şeklinde kullanılmaktadır. Solunduğu takdirde vücut dopamin salgılamaktadır. Ağızda plastiğe benzer tuhaf bir tat bırakmaktadır. Ağızda, boğazda, nefes borusunda üşüme hissedilebilir. Bu bölgelerdeki diğer hisler geçici olarak beyin tarafından algılanmaz. Gözlerde kararma olur, etraftaki seslere karşı aşırı bir duyarlılık oluşur. Kulaklar çınlar ve en ufak sesler dahi çok yüksek bir şekilde işitilir. Kişiye gülme isteği verir ve kişi gülmekten kendini alamaz. Etkisi 10 saniye ile 1 dakika civarındadır. Aşırı doz alınmadığı sürece (ardı ardına sürekli olarak tekrarlanamz ise) etkisi çok çabuk geçer. Aksi takdirde halüsinasyon görmeye neden olur.

Direk ağız veya burun içerisine sıkılması halinde kalıcı hasarlara neden olmaktadır.

Chloroethane kullanımından sonraki günlerde ilk başlarda kısa süreli olmak üzere ve kullanıma bağlı olarak daha uzun süreli olmak üzere karşılaşılacak önemli etkiler vardır. Bu etkiler kişiden kişiye değişmektedir. Bu etkilerin bazıları şunlardır: Gölgelerin farklı şekillere benzetilmesi, karanlıkta duramama, sabit nesnelerin hareket ettiğinin düşünülmesi, takıntı, var olmayan birşeyin varlığının hissedilmesi (obje ve ya his), korku, olayları farklı algılama, oryantasyon bozukluğu, bazı hislerin yoğun bir şekilde artması, uyanık iken uyuyor gibi görünerek hareket edememek. Ancak bunlarla sınırlı değildir. Bazı kişilerde ilk kullanımda dahi bu etkiler görülebilmektedir.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Zararlı olduğu için bu şekilde kullanılması uygun değildir. Çözüm olarak bu kimyasalın kullanımı derhal bırakılmalıdır. Bu kimyasal madde aslında bağımlılık yapmaz fakat psikolojik olarak etki bıraktığından kişi tekrar kullanmak ister. Eğer bu şekilde bir kullanımınız var ise bir arkadaşınızdan yada büyüğünüzden destek almanız gerekmektedir. Tek başınıza engel olabileceğiniz bir durum değildir.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

————————————————-

Chloroethane hakkına ilk ve tek Türkçe kaynaktır. Bu yazının hazırlanmasında kullanılan bazı İngilizce kaynaklar altta belirtilmiştir, ancak bunlarla sınırlı değildir.

Bu yazıyı, kaynak belirtmek koşulu ile dilediğiniz gibi kopyalayabilir, çoğaltabilir, dilediğiniz yerde ve dilediğiniz şekilde yayınlayabilirsiniz. Bu yazıya eklenmesini istediğiniz bir bilgi olması halinde veya yanlış/ hatalı olduğunu düşündüğünüz bir kısım olduğunu düşünüyorsanız destek@igotek.net adresine email gönderebilirsiniz.

References:
http://igotek.us/1241
*http://igotek.us/1231
**http://igotek.us/1221

Bilgi Destek Hattı Telefon Numarası: 0 555 204 09 25
Elastix Türkiye Türkçe Destek Hattı: 0 555 204 09 25
 
Not: 0 555 204 09 25 numaralı Bilgi Destek Hattı arandığında yapacağınız görüşme gsm operatörünüz tarafından ücretlendirilmektedir.
Kategori: Goodbye
  • facebook-share
  • tweet-it

Powered By iGOTEK Kurumsal Çözümler