iGOTEK Bilgi Bankası

Bilginin Doğru Adresi

Finansbank Yasalara Aykırı Hareket Ediyor

28227402 barkod no’suna sahip üzerinde örnektir ibaresi yazılmış Finansbank şubesinden aldığım sözleşmeyi inceledim. XV. Kartlar (…) başlığı altındaki 11. maddede yazılı olan ibareler ile BDDK tarafından düzenlenmiş resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş yasa arasında uyuşmazlık var.

Kredi kartı ile şifre kullanılarak yapılan tüm işlemlerden kullanıcı sorumlu tutuluyor. Oysaki ilgili yasaya göre hukuka aykırı kullanımlarda kullanıcının sorumluluğu işlemin gerçekleşmesinden sonra 24 saat geçmeden bankaya bildirilmesi halinde 150 TL ile sınırlıdır.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Şifrenin kullanılarak işlem yapılması kart sahibinin rızası halinde işlemin gerçekleştiği anlamına gelmez. Kart sahibinin rızası halinde işlem gerçekleşmiş olabilir. Söz konusu 24 saatlik zaman dilimi provizyon süresi olup karşı tarafa paranın hemen ödenmemesidir.

Eğer hukuka aykırı kullanım bankaya bildirilirse banka provizyonda bekleyen söz konusu tutara bloke koymalı ve yapılacak yasal işlemlerin sonucuna göre ya işlemi iptal etmeli ya da karşı tarafa parayı ödemelidir. Tüketici hakları kanuna göre de müşteriye standart sözleşme sunmak sözleşme maddelerine müdahale hakkı tanımamak da yasal değildir.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Unutulmamalıdır ki kredi kartı kullanımı güvenlik nedeniyle tercih edilmektedir. Yani hukuka aykırı bir kullanım bankaya bildirilirse buna karşı bankanın önlem alması gerekmektedir.

Bilgi Destek Hattı Telefon Numarası: 0 555 204 09 25
Elastix Türkiye Türkçe Destek Hattı: 0 555 204 09 25
 
Not: 0 555 204 09 25 numaralı Bilgi Destek Hattı arandığında yapacağınız görüşme gsm operatörünüz tarafından ücretlendirilmektedir.
Kategori: Hukuk
  • facebook-share
  • tweet-it

Powered By iGOTEK Kurumsal Çözümler