iGOTEK Bilgi Bankası

Bilginin Doğru Adresi

Hattım Başka Operatöre Taşınmış !

Bir gün bir baktınız hattınızın şebekesi gitmiş ! Telefonunuzda sorun olduğunu düşünüp önemsemediniz. Müsait olduğunzuda bir telefoncuya giditelefonunuzu tamir ettirmeye çalıştığınızda aslında teleofnunuzda arıza olmadığını, sorunun hattınızdan kaynaklandığını öğrendiniz. Gsm operatörünün müşteri hizmetlerini aradınız ve hattızda şebeke olmadığını söylediniz. Müşteri hizmetlerindeki görevli size hattınızı farkl ıbir operatöre taşıdığını söylediğinde şok oldunuz.Siz böyle bir talepte bulunmamıştınız. Siz ne derseniz deyin gsm operatörü müşteri hizmetleri bu konuda size yardımcı olamayacaktır. Çünkü hat artık kendilerinde değil ve bu yüzden işlem yapmaya yetkileri yoktur.

 

Peki siz yapmadıysanız hattınız nasıl oldu da başka operatöre taşındı ? Hattınızı sizin kimlik bilgilerini kopyalayarak başka birisi farklı operatöre taşımıştır. Bu işlemi yapabilmeleri için kimlik fotokopinizin ellerinde olması ya da kimlik üzerinde yazan bazı bilgileri bilmeleri yeterlidir. Peki kimlik üzerindeki hangi bilgiler önemli ?

– Ad Soyad
– TC Kimlik No
– Doğum Yılı
– Baba Adı

Bu bilgileri biliyorsanız Adobe Photoshop programı ile sahte kimlik düzenleyerek ve bunu basarak işlem yapabilirsiniz. Numara taşıma işlemi için bu bilgilerin bilinmesi yeterlidir. Peki bu işte bu işlemi gerçekleştiren gsm operatörü bayisinin hiç mi suçu yoktur ? Bana göre elbette asıl suçlu gsm operatörü bayisidir.

– Kimlik aslı görülmeden sadece fotokopi ile işlem yapılamaz.
– Kimlik sahibinin rızası olmadan işlem yapılamaz.
– Kimlik sahibinin gsm operatörü sözleşmesine imzası olmadan işlem yapılamaz.

Kimliğin sahte olup olmadığının kontrolü yine gsm operatörü bayisi tarafından yapılmalıdır. Kimlikler üzerinde soğum damga olması zorunludur. Soğuk damganın en az yarısı resmin üzerinde olacak şekilde resmin hemen sol alt köşesinde olmalıdır. Ehliyetlerde ise en az yarısı resmin üzerinde olacak şekilde resmin sağ alt köşesinde olmalıdır. Ayrıca ehliyetlerin arka kısmında imza bulunmalıdır. Müşterinin sözleşmeye attığı imzanın ehliyetteki imza ile uyuşmasına dikkat etmek bayinin görevidir.

Bayi numara taşıma talebi alırken hattın kime ait olduğunun kontrolünü yapmaya yetkili değildir. Bayi numara taşıma talebinizi alıp aktivasyonu başlatmakla yetkilidir. Eğer ki hat başvurana ait değilse işlem gerçekleşmeyecektir. Fakat az önce yukarıda bahsettiğim bilgiler uyuşuyor ise işlem gerçekleşecektir. Gsm operatörlerinin (hattın ait olduğu ve hattın taşınmak istenilen) bu konuda hiçbir hatası veya suçu yoktur. Bununla ilgili bir kontrol mekanizmesı BTK tarafından çıkartılmalıdır ki defalarca mail ile görüşmeme rağmen bu konuda herhangi bir kontrol mekanizması oluşturmadılar. Üstelik bununla ilgili hazırlamış olduğum bir proje var ve bu gibi yasa dışı hat taşıma işleminin önüne geçilmesi garantidir. Bununla ilgili ayrı bir makale yazacağım.

Gelelim yapılan hatalara.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Gsm operatörü bayilerinin pek çoğu gsm operatörü tarafından konulan kotalarını tamamlayabilmek adına dikkat etmeleri gereken ve hassasiyet isteyen bu konulara dikkat etmiyorlar. Gsm operatörleri bayilerine kota koymamalı. Bu gsm operatörlerinin işine gelmediği için kota koymaya devam ediyorlar.

Gsm operatörleri sahte evrak ile işlem yapan bayilerine karşı hiçbir yaptırımda bulunmuyor yada bulunmak istemiyor. İlk üç sahte evraka kadar uyarı ve prim kesinti, dördüncü sahte evrakta ise bayiliğin iptaline kadar önlem alınması gerekmektedir. Fakat bayi kaybetmek gsm operatörlerinin işine gelmediği için sahte evrağa göz yumuyorlar.

Gsm operatörü bayilerinin pek çoğu sadece kimlik fotokopisi ile işlem yapıyor. Bu şekilde işlem yapılması illegal olup ağır cezai şartları var. Fakat davaların çokluğundan ve yasalardaki açıkları iyi değerlendiren bu uyanık bayiler yıllardır işlem yapmaya devam ediyor. Evrakta sahtecilik üzerine daha fazla durulması gerekli diye düşünüyorum.

Bazı gsm operatörleri bayileri daha önce yaptığı işlemlerde aldığı evrakları çoğaltarak tekrar işlem yapıyor. Yani size hattı sattıktan bir süre sonra hattı farklı operatöre taşıyıp bir başkasına açık hat olarak satıyor. Açık hat satmak yasal değildir.

Sizin adınıza olan bir gsm hattı sizden habersiz başka bir gsm operatörüne taşınmış ise mutlaka savcılığa başvurarak şikayetçi olun. Şikayetçi olmazsanız bu işlemi yapanlar ceza almayacağı için başkalarının canını yakmaya hatta belki de tekrar sizin canınızı yakmaya devam edecektir.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Şikayet dilekçesi ile bulunduğunuz yerdeki adliye binasına giderek nöbetçi savcıya teslim etmelisiniz. Öncelikle bölgenize bakan savcıdan havale numarası alacaksınız. Daha sonra savcı kalemine giderek ifadenizi vereceksiniz. Ardından bu ifadeden üç adet çıkarılacak. Savcı kaleminde görevli katip bunları imzalayacak. Ardından bunları siz de imzalayacaksınız. Sonra da savcıya imzalatacaksınız. Ardından savcının kalemine teslim edeceksiniz. Başvurduğunuza dair size ifadenizin bir kopyası verilecektir. Bu kağıdı saklamanız gerekmektedir. Bu kağıtta en üstte soruşturma no yazmaktadır. Önemli olan bu soruşturma numarasıdır. Kağıdı saklamasanız dahi bu soruşturma numarasını mutlaka saklayınız. İlerde bir gün savcılığa çağırılırsanız bu numara üzerinden çağırılırsınız. Ya da savcılığa gidip dosyanın durumunu kontrol etmek isterseniz bu numara ile kontrol edebilirsiniz.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Adliye giderken bir adet kimlik fotokopisi, üç adet dilekçe kopyası ve bir adet pembe adliye dava dosyası götürmenizde fayda var. Adliyelerde baro odalarında veya avukat dinlenme odalarında fotokopi çekilmektedir, ayrıca pembe dosya da bulunmaktadır. Bunları ücreti karşılığı yaptırabilirsiniz. Fakat size tavsiyem adliye gitmeden önce bunları hazırlamanız ve adliyede en kısa sürede işleminizi tamamlamanızdır. Zira bazı adliyelerde baro odasına veya avukat dinlenme odasına girmenize izin verilmediği gibi bazı adliyelerde de fotokopi çekecek yer ve pembe dosya satan yer bulunmamaktadır. Adliye civarında bulunan yerlerde genel de piyasa ederinden fazla ücrete bu işlemleri yapmaktadır.

Eğer nasıl dilekçe yazacağınızı bilmiyorsanız 0 555 204 09 25 nolu hattı arayarak ve 10 TL dilekçe yazma bedeli ödeyerek dilekçe yazdırma talebinde bulunabilirsiniz. Hazırlanan dilekçe mail adresinize gönderilecektir. Herhangi bir internet cafeden ya da evinizdeki bilgisayarınızdan çıktısını alabilirsiniz. Eğer mail adresiniz yoksa size dilekçeyi indirebileceğiniz bir adres verilecektir. Bu adresten dilekçenizi indirip yazıcıdan çıktısını alabilirsiniz.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Bu işlemleri yapmazsanız o hattı kullanan kişi o hattı kullanarak bir suça karışmış ise bu suç üzerinize kalabilir. Fakat bu işlemleri yaptığınızda gsm operatöründen abonelik evrakları talep edilecek ve sizden alınacak el yazısı örneğinin bu belgelerdeki imzalarla ve yazılarla karşılaştırılması sonucunda bu işlemi sizin yapmadığınız anlaşılacaktır. Böyle bir durumda bu işlemi yapan bayiye ceza uygulanacaktır. Uygulanacak ceza davaya bakan hakim veya savcı tarafından belirlenecektir.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Hatta şu dahi mümkündür: Sizin hattınızı başka operatöre taşıyıp, bu hattı kullanarak banka hesabınızdaki paraları dahi çekebilirler. İlerdeki yazılarımda bunlardan da bahsedeceğim.

Bilgi Destek Hattı Telefon Numarası: 0 555 204 09 25
Elastix Türkiye Türkçe Destek Hattı: 0 555 204 09 25
 
Not: 0 555 204 09 25 numaralı Bilgi Destek Hattı arandığında yapacağınız görüşme gsm operatörünüz tarafından ücretlendirilmektedir.
  • facebook-share
  • tweet-it

Powered By iGOTEK Kurumsal Çözümler