iGOTEK Bilgi Bankası

Bilginin Doğru Adresi

iki haklı ihtar

Evsahibi kiracıya bir dönem ve bir yıl içinde iki haklı ihtar gönderildiği takdirde kiracının tahliyesini isteme hakkını elde eder. Ancak ihtarnamelerde belli şartlar aranır. Birincisi; ihtarname kira bedelinin ödenmesi gereken zamandan sonra gönderilmelidir, bunun adı haklı ihtardır. Ödeme günü gelmeden gönderilen ihtar haklı değildir, tahliye talebinde gözönüne alınmaz. İkincisi; her ne kadar kira bedelinin ödenmesinden sonra gönderilirse de kiracının eline kira bedelini ödemeden önce geçmelidir.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Kira bedelinin ödenmesinden sonra geçmişse yine haklı ihtar olmaktan çıkar. Üçüncüsü; bu haklı ihtar en az iki tane olmalıdır. Buraya kadar tamam. Şimdi sorudaki detay. Bu ihtarlardan birinin noterden, diğerinin icradan olması durumu değiştirmez. İkisi de haklı ihtar olarak kabul edilebilir yeter ki yukarıda saydığım şartları taşısın. Okuyucuma bir icra takibi bir de noterden ihtar geldiğine göre bunlar süre ve ödeme yönünden yukarıda saydığım şartları taşıyor ise okuyucum iki haklı ihtara muhatap olmuştur ve bu bir tahliye nedenidir. Yukarıda bir dönem ve bir yıl içinde iki haklı ihtar diye söz ettim. Bu ibare akılları karıştırabilir. Açıklaması şöyledir. Bir dönem, kira sözleşmesinde belirtilen süredir. Bu bir yıl, üç yıl, beş yıl gibi süreler olur ki, bu bir dönemdir. Üç yıllık önem beş yıllık dönem gibi. Ancak bunun içindeki birer yıllık her periyot bir sözleşme yılını ifade eder. Sözleşme ağustos ayında yapılmışsa ağustostan ağustosa bir yıldır. İşte iki haklı ihtar tahliye nedeni olabilmesi için hem aynı dönem içinde olmalı hem de bir kira yılı içinde olmalıdır.

Bilgi Destek Hattı Telefon Numarası: 0 555 204 09 25
Elastix Türkiye Türkçe Destek Hattı: 0 555 204 09 25
 
Not: 0 555 204 09 25 numaralı Bilgi Destek Hattı arandığında yapacağınız görüşme gsm operatörünüz tarafından ücretlendirilmektedir.
Kategori: Hukuk
  • facebook-share
  • tweet-it

Powered By iGOTEK Kurumsal Çözümler