iGOTEK Bilgi Bankası

Bilginin Doğru Adresi

Kaybolan Cami Avluları

Son günlerde, bir zamanlar birçok caminin açık arttırma ile satıldığı bilgisi gündeme düştü. anadolu’nun birçok şehrinde tarihi camilerin ihale ile satıldığını okuyorum bir kaç gündür. Hele de AKP gibi bir parti iktidarda iken bu nasıl oluyor diye soruyorum ama yanıt bulamıyorum. Bu camilerin bir kısmını ise hiçbir bedel ödemeden belediye almakta imiş. Belediye aldığında buralar ya pazar alanı olarak belirleniyor ya da şehir meydanı olarak düzenleniyormuş. Özel bir firma satın alırsa da buralara işhanı dikiyormuş.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Şehrin en önemli noktalarında bulunan bu camilerden rant dönüyor. Birilerinin cebine para giriyor. Cami satma işine hiç kimse karşı çıkmıyor. Karşı çıkmaya çalışanlarda susturuluyor. Bazı camileri satmaya korkanlar da camilerin avlularını gizlice yıktırıyor. Tespit ettiğimiz bazı camileri sizlerle paylaşmak istiyorum: Üsküdar iskeledeki Mihrimah Sultan Camii’nin avlu duvarları, avludaki imareti ve kervansarayı yıkılıp yerine umumi tuvalet ve Üsküdar – Beykoz otobüs durakalrı konuldu. Eminönü’deki tarihi Yeni Cami’nin 40 dönümlük avlu duvarı, sıbyan mektebi, imareti ve tuvaletleri yıkılarak Eminönü meydanına eklendi. Son günlerde bu caminin merdivenleri turistler için dinlenme platformu olmuş durumda. Bu caminin bayanlar tuvaleti ve abdest alma yeri de yoktur. Çiçek pazarı olarak bilenen yer de bu caminin avlusuna aittir. Bu ikisi sadece bir örnektir. Sadece İstanbul ilinin Fatih ilçesinde onlarca cami bu şekildedir. Umarım dinine ilim bir yetkili çıkar da buna bir son verir.

Bilgi Destek Hattı Telefon Numarası: 0 555 204 09 25
Elastix Türkiye Türkçe Destek Hattı: 0 555 204 09 25
 
Not: 0 555 204 09 25 numaralı Bilgi Destek Hattı arandığında yapacağınız görüşme gsm operatörünüz tarafından ücretlendirilmektedir.
Kategori: Hukuk
  • facebook-share
  • tweet-it

Powered By iGOTEK Kurumsal Çözümler