iGOTEK Bilgi Bankası

Bilginin Doğru Adresi

Kredi ile ikinci el araç satacaklar dikkat !

Arabanızı satmak istiyorsunuz ve arabanızı satın almak isteyen kişi kredi çekmek istediğini mi söylüyor ? Çok dikkatli olmazsanız dolandırılmanız an meselesi.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Önce ikinci el araçlarda kredi kullanılarak satış hakkında bilgilendirme yapacağım. Alıcı ile satıcı anlaştıktan sonra birlikte bankaya gidilir. Alıcı araç ruhsatındaki bilgilere göre krediye başvurur. Önonay alınınca araca kasko ve trafik sigortası yapılır. Bazı durumlarda sonradan da yapılabiliyor. Yaklaşık olarak 3 saat süren ve alıcı tarafından bir ton evrak imzalamayı gerektiren bir işlem. Trafik sigortasını ve kaskoyu kredi çektiğiniz kurumdan yapma şartı koşuyorlar ve genellikle hayat sigortası da yaptırmanızı istiyorlar. Buraya kadar herşey alışegeldiğimiz normal durumlar. Peki satıcının dolandırılma riski nedir ?

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Kredi önonayı laındığında kredi miktarı bankanın genelmerkezinde bekletiliyor. ve deniliyor ki notere gidip satış işlemini gerçekleştirin ve buraya geri gelin. Arabaya rehin konulduktan sonra çekilen kredi tutarını alıcıya vereceğiz. İşte sorun burda başlıyor. Çünkü noterde satıcının imza attığı belgede araç bedelini tam olarak teslim aldım diyor. Ancak araç sahibi aslında sadece bir miktar parayı almış ve gerisini banka rehin koyduktan sonra alacak. Banka görevlisine benim parayı alacağımın garantisi nedir dediğinizde size parayı ödeyeceklerine dair taahhüt vereceğini söylüyor ve veriyor da ancak o da ne ?

x marka x model x şasi nolu aracın x isimli kişiye satışının gerçekleştirilmesi, trafik sigortası ve kaskosunun yapılması, ara çüzerine rehin konulmasından sonra x tutarı ödeyeceğimizi taahhüt ederiz. Bu şartlardan birinin eksik olması halinde ödeme yapmayacağımızı belirtiriz. Bla bla bla. Kısaca bunu anlatan uzun bir yazı. Kısacası banka kendini garantiye almış durumda. Yani araca rehin koymadan parayı vermem diyor. Niye ? Çünkü araca rehin koyulmasını engelleyebilecek durumları biliyor ve kendini riske atmıyor. Riske atılan kişi ise satıcı oluyor ve ne yazık ki ısrarla satıcıyı bu şekilde işlem yapılmasının herhangi bir sorun teşkil etmediğine ikna etmeye çalışıyorlar.

Hemen benim başıma gelen şekli ile sizlere anlatayım. 152 Bin TL’ye aldığım aracımı ilana 137 Bin TL olarak koydum. Şehir dışından arayan biri ile telefonda 130 Bin TL’ye anlaştık. Geldiler, oto ekpertiz yapıldı. Bankaya başvuruları yapıldı. Sıra geldi noter satışına ve ben paramı almadan imza atmam dedim. Verdikleri taahhüt paramı ödeyeceklerinin garantisini vermiyordu. Hemen aklımda senaryoyu kurdum. Aracı almaya gelen kişi noterde bir tanıdığına araç alım satımı yapabilmesi için vekalet vermiş ise ve biz notere gidip de satışı gerçekleştirdikten sonra bankaya giderek araca rehin koymadan önce aracı başkasına satarsa ? Bu durumda banka araca rehin koymaya çalıştığında araç başkasının adına görüneceği için rehin koyamayacak ve bana paramı ödemeyecek. Bankadaki görevliden rehin konduktan sonra şeklinde yazan iki kelimeyi kaldırarak taahhüt vermesi halinde noterde satış yapacağımı söyledim. Çünkü noterde satış verdikten sonra paramı alacağımı bu şekilde garantiliyorum. Aksi takdirde böyle bir durumda rehin konulmadan paramı alamayacağım ve dolandırılmış olacağım. O anda alıcının yanımda olması ve aracın anahtarını dahi teslim etmemiş olmam birşeyi değiştirmez. Alıcı bir şekidle bir yolunu bulup oyalama taktiği kullanarak notere gidelim nasıl böyle birşey olur diyerek dışarı çıktıktan sorna kayıplara karışacak ve aracı sattıkları diğer kişi de yeni satın aldığı aracın çalındığını polise bildirecek ve polis aracı benden alıp yasal olarak sahibi gözüken kişiye verecek.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Banka görevlisi bu metinler hazır olduğu için rehin konduktan sonra yazısını silemem dedi. Aslında bu yüzden değil de kendilerini korumak için yaptıklarını tabi ki biliyorum. Çünkü google amcamızda kısa bir araştırma ile bu hususta sorun yaşayan kişilerin feryatlarını siz de bulabilirsiniz. Ben notere gidip imza etmem diye ısrarcı olunca bu şahısların çok önemli müşterileri olduğunu, yıllardır birlikte çalıştıklarını ve onlara kefil olduklarını söyledi. Ben seni tanımıyorum, sana güvenmiyorum. Ben bu alıcıyı tanımıyorum, güvenmiyorum. Madem sen uzun yıllardır tanıyorsun ve noterden sonra 15 dakika içinde işlem tamamlanacak rehin konduktan sonra yazısını kaldır sen bu adamalra 80 Bin TL telorens tanı dedim. Bana verdiği cevap şu oldu: “Bir sorun olursa iş akdimi sonlandırırlar.” Peki bir sorun olursa benim 80 Bin TL paramı kim verecek ? Tabiki cvp yok.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Tüm banka seferber olmuş bir vaziyette beni ikna etmeye çalışıyorlar. Bankacı bizimle notere gelip satış yapılırken yanımızda duracakmış ve birlikte bankaya gelecekmiş. Hayır bu da olmaz dedim. Boş A4 kağıda bana bu parayı ödeyecekelrini taahhüt eden yazı yazı imzalayıp vermeyi önerdi görevli memurlardan biri. Hayır olmaz dedim. Bankanın antetli kağıdına bilgisayardan yazılıp çıktı alınacak. Bir görevli memur ve banka müdürü imzalayacak. Ardından banka kaşesi basılacak. Tabi ki de kabul etmediler. En son müdür dahi geldi. Onlar da biliyorlar ki bir sorun çıakrsa banka bana bu parayı ödeyecek ve banka zarar edecek. Zarar edenin banka değil satıcı olmasını istiyorlar. Bana diyorlar ki sen bankaya da güvenmiyorsun nasıl anlaşacağız seninle ?

Bana taahhüt veren banka değil, bankanın içinde bankanın adını kullanarak ve bireysel işlem yaparak sanki banka yapıyormuş gibi gösteren bir banka memuru var karşımda. Bir sorun olursa bana diyeceksiniz ki bu taahhütü banka vermemiş, şahıs vermiş. Hani nerde bankanın kaşesi ? Hani nerde müdürün imzası ? Baktılar karşılarında salak yok geri adım attılar. O şekilde banka kaşeli belge veremeyiz dediler.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Alıcı iyi niyetli mi kötü niyetli mi bilemem. Ancak şu var ki araçta araç takip olduğunu onu söktürüp aracı öyle teslim edeceğimi söylediğimde alıcının sessizleşmesi dikkatimi çekmişti. Bir de çok yakın davranması hatta birlikte araç satışındna sonra yamaç paraüşütü yapacak kadar yakın davranması da şaşırtıcıydı. Bir de son zamanlarda nerde Allah-din-kitap-hak-islamiyet bahseden biri görsem acaba dolandırıcı veya hırsız mı diye düşünüp duruyorum. Çünkü insanların dini duygularını kullanarak dolandırmaya çalışan çok fazla kiş itüredi özellikle son zamanalrda. Bu şahısta biraz dini konularda konuşunca acaba kendisini iyi gösterip de beni dolandıracak mı diye şüphe etmem de çok doğal. Çünkü bankanın yapılmasını istediği işlem zaten çok sakıncalı. Hadi benim paramı yeyin, beni keriz yerine koyun diyorsunuz adeta.

Satış işleminden vazgeçtim, karşı tarafın tamm satış iptal olsun o zaman şeklinde blöfünü de yemedim. Baktılar olacak gibi değil, aracı zaten piyasa değerinin 10 Bin TL altına veriyorum. Amacım hemen satışının olması. Nerden buldularsa bir anda hesaplarına 130 Bin TL geldi. Banka bu paraya bloke koydu ve müşterisine boş dekonta imza attırdı. Burdaki amaç eğer bir sorun olursa blokeyi kaldırıp parayı müşteri çekmiş gibi göstermek. Ardındna bana aracı noter devrini yaparsam 130 Bin TL verecekelrini taahhüt eden belge verildi. Banka bu belgeyi verdi çünkü artık ellerinde 130 Bin TL nakit para var.

Noter satışını yaptık. Banka geldik. İlk önce 50 Bin TL adamın hesabından benim hesabıma aktarıldı. Ardından araca rehin konulup genel merkezde bekleyen 80 Bin TL hesabıma aktarıldı. Daha sonra müşterinin hesabındaki bloek kaldırıldı ve müşteri parayı geldiği yere geri yolladı.

Burdan ben şu sonucu çıkarıyorum: Bankalar zarara girmemek için satıcıyı çok büyük bir riske sokuyorlar ve bunu bilen uyanık kişiler de satıcının parasının peşindeler. Eğer ben dikkatli olmasaydım aracımı 50 Bin TL ye vermiş olacak ve 80 Bin TL paranın üstüne bir bardak soğuk su içerek günlerce aylarca karakol ve adliye köşelerinde sürünecektim.

Çok dikkatli olun ve kredi ile araba satışı yapmak isteyen olursa burda yazdıklarımı aklınıza getirin. Madem paranız var neden kredi ile araç almaya çalışıyorsunuz ? Alıcı da banka da neden söyledikleri şeyin en güvenli yöntem olduğunu iddia ediyor ? Noter satış sözleşmesinde paramı aldım yazısının altına imza atıyorsunuz. Araç sizde olsa dahi polis o aracı sizden alıp yasal sahibine verir. Belki dolandırcılık peşindelerdi belki değillerdi. Ancak arabayı niye aldılar derseniz: Arabayı piyasa değerinin 10 Bin TL altına aldıkları için aldılar. Yoksa hiç kimse istanbul’dan iki kişi uçağa atlayıp Hatay’a araba almaya gelmez. Dolandırmaya çalıştılar baktılar karşı taraf uyanık bu iş olmuyor en azından aracı alıp satıp para kazanalım dediler. Bence olay bu.

Bilgi Destek Hattı Telefon Numarası: 0 555 204 09 25
Elastix Türkiye Türkçe Destek Hattı: 0 555 204 09 25
 
Not: 0 555 204 09 25 numaralı Bilgi Destek Hattı arandığında yapacağınız görüşme gsm operatörünüz tarafından ücretlendirilmektedir.
Kategori: Hukuk
  • facebook-share
  • tweet-it

Powered By iGOTEK Kurumsal Çözümler