iGOTEK Bilgi Bankası

Bilginin Doğru Adresi

numara taşımada gerçekleşmeme nedenleri

Numara taşınabilirliği hizmeti kullanılarak kullanmakta olduğumuz numaraları farklı operatörlere taşıyabiliriz. Sabit hatlarda ve gsm hatlarında numara taşıma hizmeti bulunmaktadır. Peki numara taşıma talebinde bulundunuz ve işlem gerçekleşmedi ise bunun sebebi ne olabilir ?

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

– Taşıma talebinde bulunduğunuz numara sizin adınıza kayıtlı olmalıdır. Taşıma talebinde bulunduğunuz numara sizin adınıza değilse numara taşıma işlemi gerçekleşmez.
– Yeni bir hat aldıysanız ve üzerinden 3 ay geçmediyse numara taşıma işlemi gerçekleşmez. Yeni satın alınan hatlar 3 ay boyunca farklı bir operatöre taşınamaz.
– Kimlik bilgilerinizde hata olursa numara taşıma işlemi gerçekleşmez. Kimlik bilgilerindeki hataya örnek olarak: Evliydiniz ve ayrıldınız kimliktki soyadınız değişti. Bu durumda mahkemeden alınacak boşanma belgesi ile mevcut operatorde bilgi güncellemesi yapılmalıdır. Ancak bundan sonra numara taşıma işlemi gerçekleştirilebilir.
– Numara taşıma işleminin gerçekleşmesi için ad, soyad, TC kimlik no, doğum yılı ve baba adı doğru olmalıdır. Bu bilgilerden herhangi birinin hatalı olması işlemin iptal olma nedenidir.
– Kimlik yıpranmış ise başvuru sırasında bayi size zorluk çıkarmasa dahi operator tarafından reddedilebilir.

Bilgi Destek Hattı Telefon Numarası: 0 555 204 09 25
Elastix Türkiye Türkçe Destek Hattı: 0 555 204 09 25
 
Not: 0 555 204 09 25 numaralı Bilgi Destek Hattı arandığında yapacağınız görüşme gsm operatörünüz tarafından ücretlendirilmektedir.
  • facebook-share
  • tweet-it

Powered By iGOTEK Kurumsal Çözümler