TTNET Destek – TTNET Müşteri Hizmetleri

TTNET Müşteri Hizmetleri : 444 0 375
TTNET Facebook Destek : https://www.facebook.com/TTNET/app_332121720206397
TTNET E-Mail Destek : http://www.ttnet.com.tr/bireysel/destek/bize-ulasin/Sayfalar/Ister-Yaz.aspx
TTNET Video Destek : http://www.ttnet.com.tr/bireysel/destek/bize-ulasin/Sayfalar/Ister-Anlat.aspx
TTNET Sanal Müşteri Temsilcisi : http://www.ttnet.com.tr/bireysel/destek/Sayfalar/Sanal-Musteri-Temsilcisi.aspx
TTNET Şikayet : www.sikayetvar.com
TTNET SMS : İnternet yazın, bir boşluk bırakın, 6606’ya kısa mesaj (SMS) gönderin.
TTNET Sizi Arayalım : http://www.ttnet.com.tr/bireysel/destek/internet/Sayfalar/sizi-arayalim.aspx

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 850 333 07 27 numarasını arayınız.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 850 333 07 27 numarasını arayınız.

Bu kadar çok destek birimi olan bir firmadan destek alamamak ne tuhaf bir şey. Her arayan sorunu gidereceğini söyleyip bir daha size geri dönüş yapmıyor. Başvurduğunuz her noktada size yardımcı olmaya çalışıp yardımcı olamayan bir firmanın elemanları. Demekki TTNET elemanları yeteri kadar eğitimli değil. Yüzeysel bir eğitimle iş sahasına çıkartılan kalifiyesiz elemanlar. Asgari ücretin altında maaşla mı çalışıyorlar acaba ???

Tüm bunlara ek olarak TTNET hizmet binalarına başvurabilirsiniz. Tabi sizle ilgileniyorlar ancak orda da durum farklı değil. Sorununuzu çözüme ulaştırmıyorlar. Sadece düzgün bir diksiyon kullanarak sizi dinleyip tamm sorununuzla ilgileneceğiz. demekle bu iş olmaz.

Bilgi Destek Hattı Telefon Numarası: 0 850 333 07 27
Elastix Türkiye Türkçe Destek Hattı: 0 850 333 07 27
 
Not: 0 850 333 07 27 numaralı Bilgi Destek Hattı arandığında yapacağınız görüşme gsm operatörünüz tarafından ücretlendirilmektedir.
mahmut

adam gibi takip edsenize oyunu engelelyeni cıkartsanıza adilik yapmayın adam gibi bakın parayı hic kacırmıyonuz adilik yapmayın

binali ermiş

cok adi bir hizmet anlayışınız varmış 100 sefer sorun bildirdım kalıcı bır çözüm olmadı geçici ben aramaktan bıktım

coşkun can

daha kaç defa daha müşteri hizmetlerini arayacağım. ayın 4 ünden beri sadece arıza kaydı alıp ardından bir mesaj gönderiyorsunuz çözüm yine yok ama vermediğiniz hizmet için fatura göndereceksiniz bu nasıl bir hizmet anlayışı.bu ne laşkalık.hat bağlanalı kaç gün oldu hala internet yok.

igotek

İnternetiniz ne zaman gelire şahsen TTNET müşteri hizmetleri binasına giderek şikayet bölümüne internetim yoktu, şikayet ettim ancak x gün sonra bağlantım geldi. İntwernetin olmadığı günlerin faturamdan dşülmesini istiyorum derseniz. faturanızda indirim yapılacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir