iGOTEK Bilgi Bankası

Bilginin Doğru Adresi

TTNET Müşteri Temsilcisi Bizi Yasadışı İşlem Yapmaya Teşvik Ediyor ve Buna Zorluyor !

TTNET firması Türk Telekom alt yapısını kullanmaktadır ve müşterilerine aynı binada aynı müşteri temsilcileri ile hizmet vermektedir. Öncelikle bunu özellikle belirtiyorum.

Şehir merkezinde eski bir bina yıkılıp yerine yenisi yapıldı. Söz konusu bina TTNET hizmet binasına yaklaşık olarak 1 kilometre uzaklıkta. (Belki de daha az. Ama kesinlikle daha fazla değil.) Bu bina da telefon ve internet altyapısı için gerekli olan bina içi tesisat (dairelerden bina girişine kadar) yapılı. Bina kapısının girişinde Türk Telekom’un talep ettiği kutu ve içerisindeki ekipmanalr montaj edilmiş durumda. Söz konusu kutu içerisinden bina dışına Türk Telekom ekiplerinin gelip bağlantı yapması için gerekli kablo da çıkartılmış durumda.

Herşey düşünülmüş. Bu aşamada Türk Telekom’a başvuru yapıldığında binaya kadar hizmetin sağlanması amacı ile yaklaşık 20 metre uzaklıkta kaldırım üzerinde bulunan Türk Telekom’a ait kutudan yine Türk Telekom ekipleri tarafından bina dışındaki kabloya kadar kablo çekilmesi gerekmektedir. BTK der ki internet ve telefon servis sağlayıcıları abonelerine sundukları hizmetler için abonelerinin bulunduğu binaya kadar hizmetin alınması için gerekli alt yapıyı sağlamakla yükümlüdür. Bina içi tesisat ise abonenin sorumluluğundadır.

TTNET tarafından sağlanan internet hizmetini eski dairemizden bu yeni dairemize nakil talebinde bulunduk. Gelen ekip “Bu bina yeni, buraya kablo girişi yapılmamış. Türk Telekom’dan yetkili ekibi yönlendireceğim. Daha sonra internet nakil işlemi yapılacak.” şeklinde bilgi verdi. Ancak Türk Telekom’dan gelen ekip yok. Başvuru yaptığımızda internetimiz nakil olmadı dediğimizde. “Ne sabırsızsınız. Bekleyin, olur.” şeklinde bir cevap aldık. Her ne kadar internet nakli için yasal sürenin 6 iş günü olduğunu söylesek de söz konusu terbiyesiz görevli bayanının güvenlik görevlisini çağırarak bizi dışarı attırmasıyla sonuçlandı durum. Biz orda bağırmadık, hakaret etmedik. Gayet insalcıl bir şekilde yasal hakkımızı hatırlattık. Şikayet etmek için amiri ile görüşmek istedik ancak güvenlik görevlisi bizi içeri almadı. Yasal haklarımızın olduğu demokratik bir ülkede yaşıyoruz (!)

sikayetvar.com üzerinden sorunumuzu bildirdik. Arayan bayan gayet ilgiliydi ve öğrendik ki ilk gelen ekip hiçbir şekilde altyapı tesisat eksikliğini Türk Telekom’a bildirmemiş ve nakil işlemi başarıyla tamamlanmış şeklinde işlem yapmış idi. Telefondaki bayan TTNET olarak görevlerini yerine getirdiklerini ve bundan sonrasının bizim sorumluluğumuzda olduğu yönündeydi. Israrla altyapı için gerekli tesisat kablosunu bizim çekmemiz gerektiğini söylüyordu. Yasal mevzuatı açıkladık. Kaldırım üzerinde bulunan ve üzerinde Türk Telekom’a ait olduğu açıkca belirtilmiş kilitli bir kutuya müdahele etmemizin yasa dışı olacağını ve o kutuyu açsak dahi bize ait kabloyu bilmediğimiz için işlem yaparken tüm caddenin tesisatını bozacağımızı söyledik ama oralı olan yok. TTNET bünyesinde ücretli olarak hizmet veren bir ekip varmış dilersek bunları yönlendirebilirmiş. Her ne kadar bu işlemi yapmaları onların yükümlülüğünde olsa dahi biz bu ekibin gelmesini ve ücretini ödeyeceğimizi söyledik.

Gelen ekip aynen şunu söyledi: “Biz bina içi tesisat yapıyoruz. Bina dışında bulunan Türk Telekom kutuna müdahele etmeyiz. Bu yasal deil. Türk Telekom ile başımızın ağrımasını istemeyiz.”

Hiçbir işlem yapılmadığı halde faturama teknik servis için ücret yazılacakmış. Üstelik ben sorunumun bina içi tesisat olmadığını özellikle belirttiğim halde bana sadece bina içi tesisat ekibi gönderen sorumsuz bir görevli yüzünden.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Kendi imkanlarım ile bir network uzmanı buldum ve söz konusu Türk Telekom’a ait kilitli kutuyu yine kendi çabalarımızla açtık. Üzerinde bize ait olduğunu belirten herhangi bir kablo yoktu. Network uzmanı görevli caddedeki tüm abonelerin telefon ve internet yapısının bozulabileceğini ve bu yüzden kendisinin müdahele etmemesinin ve Türk Telekom ekiplerinin müdahele etmesinin en uygun durum olacağını belirtti. Türk Telekom hizmet binasına gittiğimizde bu bilgiyi teyit ettik. TTNET görevlisi bizi yasadışı eylemde bulunmaya teşvik etmiş ve biz bunun mantıken yasadışı olacağını söylediğimiz halde ısrarla bunu yapmamızı söylemişti. Tüm bunların ses kaydının tutulduğunu bildiğimizden ses kaydını talep ettik. Çünkü biz bu kutuya müdahele ettik, kilitli kapağını açtık. Ancak bu ses kayıtlarını sadece savcılığa verebiliyorlarmış.

Aynı bayan ertesi gün aradı. “Siz anahtar teslim daire aldınız. Bu kabloyu çekme sorumluluğu mütehaitte.” dedi. Aradık görüştük. Yasal mevzuatı öğrendik. İnşaat firması bina içi tüm tesisatı yaptığını ve bununla da yetinmeyip bina içinden bina dışına kadar kablo çekildiğini doğruladı. İnşaat firmasının Tüğrk Telekom kutusuna müdahele hakkı yoktur. Böyle bir müdahele yasal değil.

Hizmet binamıza kadar gelmediği halde sanki hizmet alıyor gibi fatura ödemesi işliyordu. üstüne hiçbir işlem yapmayan sözde teknik ekip için de faturamıza ek ücret yansıtıldı.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Tekrar başvurduk. Türk Telekom’dan ekip geldi bu defa. Ancak bu ekip de şöyle bir inceleyip: “hıııı, burda kablo yok. Kablo çekilmesi lazım. Kabloyu biz çekmiyoruz. Var olan tesisattaki srounu gideriyoruz. Kabloyu başka ekip çekiyor. Bildirelim gelsinler.” dedi. Günler sonra öğrendik ki bu ekip de işlem tamamlandı sorun giderildi diyerek dosyayı kapatmış.

Tekrar Türk Telekom’a başvuruldu. Bu defa iki aydan önce kablo çekemeyiz. İki ay sonra tekrar gelip başvurun denildi. Nasıl yani ? Biz dağın başında oturuyoruz. Dağın başına internet hizmeti verilmiyor. Su yok, elektrik yok. Varsın telefon da olmasın, internet de olmasın (!) Hangi çağda yaşıyoruz biz ? 20 metre kablo, şehir merkezi, hizmet binasına bu kadar yakınlık ? Bize doğru düzgün şu güne kafdar kabloyu çekeriz bile diyemiyorlar. İki ay sonra başvurun demek ne demek ?

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Hizmet alamayacağımız anlaşıldı. Biz şu interneti iptal edelim. Olay o kadar basit değil işte. İptal ederseniz 210 TL tutarında bir ceza ödemeliyiz. Taahhüt varmış. Bu sözleşmelerde ne yazıyor ? Ben keyfi iptal edersem tamam ama ben keyfi iptal yapmıyorum ki ? Hizmet alamadığım için hizmetin sonlandırılmasını istiyorum. Nerde tüketici hakları ? Tüketici hakları kağıt üzerinde var ama uygulamaya gelince yok !

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Madem öyle BTK tarafından internet hizmetini geçici oalrak durdurma hakkı tüm abonelere veirlmiş durumda. Biz iki aylığına bu hakkımızdan yararlanmak istiyoruz. İndirim süresinde olan abonelerin bu hakkı yokmuş. TTNET öyle diyor. Onların yalancısıyım ben. Öyle şey mi olur ? Geçici olarka hizmet durdurulur. Sonra kaldığı yerden devam eder.

Ne yapacağız ? Çözüm nedir ? “Sizin x tarihten beri hizmet alamadığınız ve şikayetlerini kayıt altına alınmış durumda. Fatura gelince galip itiraz edin. Haklısınız ve biz bu faturayı iptal edeceğiz.” denildi. Bence durum bu şekilde olmayacak. Daha önce bu ve buna benzer vaatleri farklı firmalardan duymuş biri olarak bu söze itimat etmiyorum.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Biz anladık ki Türk Telekom ve TTNET kesinlikle yasalara uygun hareket etmiyor, yasaların bizlere sağladığı hakları kullanmamıza izin vermiyor, işlem yapmadığı halde işlem yapıldı diyor, hizmet vermediği halde fatura ödemeye mecbur bırakıyor, yasadışı olduğunu söylediğimiz halde bizi yasadışı eylemde bulunmaya teşvik ediyor.

Ben kimseye gücenmedim. Hiçkimseye bir sözüm yok. Bu yazıyı bir firmayı ve çalışanlarını karalamak amacı ile de yazmadım. Herşey söz konusu firmalar tarafından da kayıt altına alındı. Ancak vatandaşı enayi yerine koyarak sömüren zihniyete bir sözüm var: “Senin boğazından geçen her lokma haram zehir zıkkım olsun. Evine götürdüğün ekmek taş olup boğazına dursun. Vatandaşı bu şekilde çıkmaza sokup çözüm yolu bulmayan senin de başına buna benzer olaylar gelsin.” Amin.

Bilgi Destek Hattı Telefon Numarası: 0 555 204 09 25
Elastix Türkiye Türkçe Destek Hattı: 0 555 204 09 25
 
Not: 0 555 204 09 25 numaralı Bilgi Destek Hattı arandığında yapacağınız görüşme gsm operatörünüz tarafından ücretlendirilmektedir.
Kategori: Hukuk
  • facebook-share
  • tweet-it

Powered By iGOTEK Kurumsal Çözümler