iGOTEK Bilgi Bankası

Bilginin Doğru Adresi

Zakkum Efsanesi

Hipokondriyak ile başladım şarkılarını dinlemeye. Bir arkadaşım bu şarkıyı bulup telefonuna yüklememi rica etmişti. Bu ne ya, ne dandik şarkı demiştim ilk dinlediğimde. Nerden bilebilirdim ki bu şarkıyı bi-iki defa dinledikten sonra beğeneceğimi. Zehir-i Zakkum parçasını da indirdim aynı arkadaşım için. Bu şarkıyı çok beğendim. Sürekli dinledim. Fakat uzun bir süre diğer şarkılarını dinlemek ya da kimdir nedir bu grup diye araştırmak gelmemişti.

Beş-altı ay kadar sonra 2 kelime adında Zonguldak’ta barda amator olarak çıkan bir grubun bir kaç parçasını dinledim. Aşkımız hiç bitmesin, iyi ki varsın, bu ayrılıklara lanet olsun şarkıları çok güzeldi. Bir akşam bilgisayarımda bu şarkıları dinlerken Zakkum’un da bu şekilde bir amator grup olup olmadığını merak ettim. Alışmışız hemen mp3 aradım bulup indirdim. Ahtapotlar özellikle favori parçam oldu ama hala şarkılarının tamamını indirmemiştim. Ağlat beni, yaralısın, kapat perdelerini ve tabi ki ah çikolata sürekli dinlediğim parçaalr haline gelmişti. Hala albümünü satın almamıştım ve grubu incelememiştim. Açıkcası pek fazla bir bilgi de yoktu internette.

Yıl 2011 aylardan Kasım. Facebook’ta gezinirken Zakkum Anason diye bir video-klip çekmiş, onu bir arkadaşım paylaşmış. Tabi ki izlemedim videoyu. Ama hemen internetten full albümü indirdim. Uyanık mısın, yüzük, 24 ayar, teslim ol, şarapnel, kale değilsin, ah bu şarkıların gözü kör olsun harika şarkılardı. Hemen gittim albümü satın aldım. Bu kadar kaliteli şarkıları olan bir grubun albümü alınmalı. Gerçi sadece araba da cd dinliyordum ama hemen bilgisayarımda mp3 formatına çevirip telefonuma da yükledim. Bir süre sürekli dinledim. Hatta gidip ilk albümlerini de satın aldım. İşte o gün Zehr-i Zakkum 2’yi keşfettim. Bu versiyonu çok güzel olmuştu. Muhteşem diyebilirim. Hatta 9 Mart’ta Bronx Pi Sahne İstanbul’da canlı söylediler. Ortam bir başkaydı. Kendimden geçtim. Uçtum diyebilirim. Yaklaşık bir ay kadar önce Jolly Joker’da ki konserde ilk versiyonu seslendirmişlerdi. İki version arasında dağlar kadar fark var diyebilirim. Özellikle live dinlerseniz. Neyse kaldığım yere geri döneyim ben. 🙂

Üç elmayı dinlediğimde pek ilgi çekici gelmemişti ama Yusuf Demirkol bu tarz şarkılarda çok iyi. Bu tarz şarkılar derken nakaratın ardı ardına söylendiği, nefesinin kuvvetli olması gereken sesinin kalitesini ortaya koyan şarkılardan bahsediyorum. Dream TV’de Yükxexes programında Teoman’ın Değirmenler şarkısını seslendirmiş o da bu şekilde olan nadir parçalardan biridir.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Her ne kadar Anason şarkısı ile herkes onları tanısa da ben anason şarkısını o kadar çok sevmiyorum ve konserlerinde iki defa söylemelerini istemiyorum. Zaten çok kısa sürede bitiyor konser. Ne olduğunun farkına bile varmadan hemen bitiyor, bir de anason iki defa söylenince zaman boşa gidiyor. Sırf bir şarkı için bu grubu dinleyenleri bu grubun hayranı olarak değerlendirmiyorum. Yusuf Demirkol harika bir ses tonuna ve şarkı söyleme yeteneğine saihp biridir. Özellikle ah bu şarkıların gözü kör olsun ve veda busesi’ni söylediğinde sesinin Tük sanat müziğine uyumunu farkettim. Evet çok güzel iki şarkı. Ben küçükken annem sürekli dinlerdi oradan sözleri ve melodisi aklıma kazınmış ama benim dinlemediğim şarkılardı. Fakat Yusuf söyleyince bir başka. Ah bu şarkıların gözü kör olsun’u bıkamdan usanmadan defalarca dinleyip bağıra bağıra söylemişimdir.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Aralık 2011’de Bronx Pi Sahne İstanbul’da konseri vardı. İlk defa bir konsere gitmeye bu kadar çok istekliydim. Hatta yeni albümünü bile kısa sürede ezberlemiştim. Fakat tek gitmek istemedim ve hiç kimse bu konsere gelmek istemedi. Bu yüzden gitmedim. Ama şimdi pişmanım keşke gitseydim. Bi kaç gün sonra Herşey dahil elektrik progrmında çıkmış ve Yeni Türkü’den Derya Köroğlu ile düet yapmış. bi kaç gün sonra öğrendim. Youtube sağolsun hemen indirdim ve mp3 e çevirdim. Bu arada video-klipleri yaparken pek güzel değil (Ahtapotlar için yeni çekilen hariç. Cover güzeldi.) fakat canlı performansı harikaydı. İzlerken büyülendim. Bir ay kadar sonra Joll Joker İstnabul’da sahneye çıkacaktı. Bu defa giderim dedim. Ablam hiç tanımıyorum bu grubu kesin kötüdür felan dedi ama kolundan tutup konsere götürdüm. 🙂 Yusuf’a konserde aşık olan ablam, ah bu şarkıların gözü kör olsun tıngırdarken ben bağıra bağıra zıplayarak söylerken bir baktım ki ağlıyor. Çok duygulanmış. E tabi böyle muhteşem bir konser performansını izleyip te Zakkum hayranı olmamak mümkün mü ? Tabiki o da artık bir Zakkum hayranıydı. 🙂

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Konser çabuk bitti diye üzülüyordum. Ama konser muhteşemdi. Hatta daha önce incelememiştim. Fakat biletx’te belirtilmiş. Sonradan bakınca gördüm. Bu arada baya bi yerin reklamını istemeden de olsa yapmış olduköm. 🙂 Derya Köroğlu konsere geldi düet yaptılar. Destina Destina Destina 🙂 Tamamen süpriz oldu. Muhteşemdi. Tüm istediğim parçaları seslendirmişti. İlk kez canlı performanslarını izlemeye gitmiştim. Harikaydı. Büyülenmiştim. Losing my religion’ı seslendirmesi de dehşet ötesiydi. O ana kadar yabancı şarkı söylediğini bilmiyordum. Favori şarkım olması ve Yusuf’un seslendirmesi de apayrı bir renk katmıştı. Uyanık mısın’ı söylerken dikkatimi çeken ordakilerin bu şarkıyı bilmiyor olmasıydı. Losing my religion şarkısını dahi söyleyenler bu şarkıyı söylemiyordu. Ben bağıra bağıra eşlik ettim Yusuf’a. Bu kadar muhteşem bir parça söylenmez mi ya ?

Henüz konserin tadı damağımdayken aradan bir kaç gün geçti ve mart ayında tekrar konseri olduğunu öğrendim. Ertesi gün biletlerini almıştım. Bu konserinde uyanık mısın’ı söylememesi beni çok üzmüştü. Fakat Zehr-i Zakkum 2 yi seslendirmesi çok güzeldi. Normaline göre daha güzel oluşu (hani müziğin arada çıkan o ses tonları daha da güzelleştirmiş ya bu da başka bir artısı) ve o an canlı dinlemek harikaydı.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Yusuf Demirkol; harika bir ses tonuna sahip, sesini nasıl kullanacağını bilen, birden fazla dilde kaliteli şarkı söyleyebilen, şarkıyla içiçe geçip şarkıyı ruhunun derinlikleriyle bütünleşip dile getiren bir sanatçıdır. Hangi şarkıyı söylerse söylesin gerçekten hakkını vererek söylüyor. Beni en çok üzen şey kendi albümlerinde olmayıp da seslendirdiği şarkıların kaliteli kayıtlarının olmaması. Bence konserlerinde söyledikleri şarkıları kayıt etseler de bir DVD yada BlueRay olarak box set yapıp satışa sunsalar tadından yenmez diye düşünüyorum. Bu arada ne içiyorsa ondna bende istiyorum. :)))) Uçup gidiyor şarkı söylerken.

Cem, yazdığı şarkı sözleriyle bir numara. Gerçekten çok uğraşıyor olmalı. Bakışları bi tuhaf. Sürekli aynı keskin bakışlar, asık surat. Bi sıkıntısı mı var acaba demekten kendini alamıyor insan. İşini severek yaptığına inanıyorum. Bazı bateristler, bateri çalarken kendini kaybediyor. Cem soğukkanlılığını hiç kaybetmiyor ve gerçekten tam bir profesyonel olarak bateri çalıyor. yusuf’tan çok bahsedip de grubun diğer üyelerinden hiç bahsetmedim, farkındayım. Ama Yusuf olmasa bu kazar uzun uzun yazıp Zakkum’dan bahsetmezdim. Evet, onları bir grup olarak beğeniyorum fakat Yusuf’un yeri ayrıdır. Her bir ikendi alanında uzman ve yaptıkları müzik gerçekten kaliteli. Özellikle sürekli konserden konsere programdan programa koşmaları ve her birinde sanki hiç yorgun değillermiş gibi hakkıyla çalıştıkları için tebrik ediyorum. Çalıştıkları aslında biraz hafif kalıyor ama başka bir söz gelmiyor şuanda aklıma.

Canlı performanslarında çok farklı görüntülerle karşılaşabiliyorsunuz. Gerek yapılan yorumlarda yazılarda gerekse gördüklerimde bunu farketmez zor değil. Bir kızın gelip gögüğslerini açarak gitariste adeta saldıracağını gördüm. Hatta konser sonrası saldırmıştır da 🙂 26 yaşındayım Teyze diyeceğim yaşta kadının (nene mi deseydim) kendini yusuf – zakkum diye bağırarak parçaladığını gördüm. 🙂 Ahhhh Tayyip amca… şeklinde bir yorumu da bir konser kayıtlarından izledim. Aslında pek çok şey var. Konserlerini bar tarzı ortamda ve ayakta olması çok güzel. Bazı yerlerde oturacak yerler varmış. Konser bu alanda yapılıyormuş. Hiç hoşuma gitmedi. Oturarak Zakkum olmaz. 🙁 Zıplayacaksın, bağıracaksın, sen de eşlik edeceksin. En önemlisi de ışıklandırma. Sana Zakkum şarkılarının çalacağı yada çaldığı hissini ışıklandırmalarla verilmezse ne bağırarak söylersin ne de zıplarsın. Ortam önemli.

Konserleri öyle tıklım tıklım denilecek cinsten değil ama bence hayran kitlesi de kendileri kadar eğitimli ve kültürlü. Losing my religion seslendirilirken salonun hemen hemen yüzde 80’i eşlik ediyordu şarkıya. Hemen hemen tüm şarkıları ezbere biliniyordu. Bence bir grubun bir sanatçının kalitesini bu göstermeli. Bir şarkıyla meşhur olup da diğer şarkıları bilinmeyen bir grup ya da sanatçı olmak kötü bir şeydir. Canlı performansının olduğu yerde hemen hemen herkes kendinden geçiyor ve genelde konser bitince bu grup salonu terkediyor. Eğer konserine gidecekseniz ya gitmeden önce ya da gittiğinizde bir iki kadeh bir şeyler için. Konser daha güzel geçiyor.

Şarkıları değerlendirmek istiyorum.
24 Ayar, Şarapnel, Teslim Ol, Yüzük, Kale Değilsin, Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun, Uyanık Mısın, Sanrı, Üç Elma, Parçalansın, Rndg, Ah Çikolata, Ahtapotlar, Ağlat Beni, Zaehr-i Zakkum, Zehr-i Zakkum 2, Erkek adamsın, Kapat Perdelerimi, Hipokondriyak çok güzel şarkılardır.

Biraz Uyu, Anason, Öleceğim, Yaralısın, Anlıyorsun daha sonra gelmekte benim için. Son zamanalrda öleceğim şarkısını da sürekli dinliyorum aslında bir üst kategoriye koymam gerekirdi. Hatta Yusuf’un en çok sevdiği şarkı olduğunu biliyorum. Öyle demişti. Ama yine de bu kategoriye koydum. Siz mutlaka dinleyin. Bu kategorideki şarkıları üsttekilerden daha az dinliyorum. O yüzden öyle yazdım.

Koma, Habenneka şarkılarını pek dinlemiyorum. Genel olarak baktığımızda Zakkum’un şarkıları çok kaliteli. Sadece anason için dinlemeyin. Bakın bir alt grupta o şarkı benim için. Grubun hakkını yemeyin. Kaliteli müzik yapıyorlar.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Zakkum için gördüğüm en önemli eksiklik live performanslarının kaliteli kayıtları olmayışı. Gönüllü olarka makinemle çekmeye çalışırım eğer isterlerse :)))))

Kendi şarkıları dışındaki şarkıları söyleyipte bunların sadece konserlerde dinlenebilmesi kötü. Zakkum’un iki albümünü de sırf katkım olsun diye aldım. Zaten internetten şarkılar tmein edilebiliyor. Ama beğendiğiniz grubun ya da kişinin albümünü satın almak katkı sağlayacaktır. Boşa para harcamak değildir. Tamam asıl gelirlerini konserlerden sağlıyorlar ama yeni albüm çıkmazsa konser de olmaz. Mevcut albümleri satılmazsa yeni albüm de çıkmaz.

Live kayıtlarının olmayışını konserlere gelen olmaz diye değerlendiriyor olabilirler. Fakat öyle değil. En azından Zakkum için öyle olmalı. O ortamda bulunmak, görmek, ciğerlerin yırtılırcasına bağıra bağıra eşlik etmek, ertesi gün kısık sesle ortalıkta dolaşıp ne oldu sesine diyenelre Zakkum konseri vardı dün akşam diyebilmek de apayrıdır.

Çok uzun yazdığımı şimdi farkettim. 🙂 Hiç duraksamadan ara vermeden yazınca baya bi şey dökülmüş. 🙂 Aslında yazıalcak söylenecek çok şey var ama istemeyerek de olsa burada bitiriyorum yazımı.

Zakkum, kendini müziğe adamış, müziği kendinden bir parça edinmiş, zevk alarak ve zevk vererek şarkı söyleyen / müzik aletlerini konuşturan bir kaç iyi adamdan oluşan bir grubun adıdır. 🙂 Kelimelerle ifade edilmez, önce dinleyeceksin sonra izleyeceksin. Sonra da bırakacaksın ruhunun derinliklerine işlesin. Zakkum dünyada açan cehhennem çiçeğine verilen bir isim olmasına rağmen bu bir kaç iyi adam o cehennem çiçeğini almış yeni bir şekle sokmuş ve anlamını değiştirip gönlümüze müziğiyle kurduğu taht olarak değiştirmiştir.

Bilgi Destek Hattı Telefon Numarası: 0 555 204 09 25
Elastix Türkiye Türkçe Destek Hattı: 0 555 204 09 25
 
Not: 0 555 204 09 25 numaralı Bilgi Destek Hattı arandığında yapacağınız görüşme gsm operatörünüz tarafından ücretlendirilmektedir.
Kategori: Genel
  • facebook-share
  • tweet-it

Powered By iGOTEK Kurumsal Çözümler