iGOTEK Bilgi Bankası

Bilginin Doğru Adresi

Zamanında tebliğ edilmeyen trafik cezaları / cezası

Trafikte, gıyatpta yapılan tespitten dolayı düzenlenen trafik idari para cezalarının tutanakları süresi içerisinde tebliğ edilmelidir. Ne yazık ki ülkemizde bu kanuna uyulmamamkta ve sürücüler mağdur edilmektedir.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Aradan zaman geçmesinden dolayı sürücü olayı unutmakta ve savunma yapması zorlaşmaktadır. Anayasa, kanunlar ve sözleşmeler ile belirlenen savunma ve adil yargılanma hakkı ayrıca hukuk devleti ilkeleri ihlal edilmektedir. Sırf devlet ceza tahsil etsin diye ne olursa olsun milyonlarca kişi mağdur olsun zihniyetinde yapılan bu gidişe bir dur demek gerekmektedir.

Geçtiğimiz günlerde Gebze 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen bir dava da tebligat işlemine yedi gün içerisinde başlanmadığından dolayı sürücü haklı bulunmuş ceza iptal edilmişti ancak Yargıtay 7. Dairesi bu kararı bozarak cezanın ödenmesi gerektiğine hükmetti. Söz konusu kanunun ise idarelerde iş birikmesini önleme amacı ile olduğunu fakat cezanın ödenmesi hususunu kapsamadığını belirtti.

Bu Yazı iGOTEK Bilgi Bankası'na Aittir. http://blog.igotek.net - Powered by iGOTEK Online Security & Investment Corporation. Bilgi almak için lütfen 0 555 204 09 25 numarasını arayınız.

Böyle bir durum hukuka ve kanunlara karşı güvensizlik doğurmaktadır. Nitekin kanunda belirtildiği gibi 7 gün içerisinde tebligat yapılmalıdır. Geçtiğimiz aylarda oldukça fazla konuşulan ve gündemde epey yer işgal eden bu konu önemlidir. Zira pek çok kişiye yıllar öncesine ait borçlar gelmiş olup söz konusu cezaları kimse hatırlamamaktadır.

Bilgi Destek Hattı Telefon Numarası: 0 555 204 09 25
Elastix Türkiye Türkçe Destek Hattı: 0 555 204 09 25
 
Not: 0 555 204 09 25 numaralı Bilgi Destek Hattı arandığında yapacağınız görüşme gsm operatörünüz tarafından ücretlendirilmektedir.
Kategori: Hukuk
  • facebook-share
  • tweet-it

Powered By iGOTEK Kurumsal Çözümler